про колекцію
Музею історії НаУОА
Музей історії НаУОА – окремий структурний підрозділ університету. Формування музейної експозиції розпочалося у 1997 році. На сьогодні музейний комплекс НаУОА охоплює 6 експозиційних розділів, присвячених історії Острозької академії, будівлям, у яких нині розташований університет. Крім того, Музей володіє кількома колекціями, що розміщені в окремих тематичних експозиціях. Формування музейного комплексу університету було поступовим. По мірі появи експонатів та по завершенню ремонтних робіт у найстаріших будівлях університету до складу музею НаУОА, окрім експозиції, що відтворює основні віхи історії острозької академії, увійшли: експозиція історії приміщень сучасної академії (сформована в 1999 р. у найстарішій частині будівель, що були збудовані у XVIII ст. як монастир капуцинів); монастирські підземелля (були розчищені у 1998-1999 рр.); колекція іконопису, що зберігається у відреставрованому храмі (2005 р.); мистецька галерея, розміщена в колишніх господарських підвалах монастиря (функціонує з 2009 р).
Музей також зберігає та експонує низку колекцій: мистецьку колекцію, сформовану з творів сучасних українських художників, етнографічну колекцію, яку було утворено за результатами етнографічної практики студентів спеціальності «культурологія» та приватну колекцію відомого українського літературознавця та громадського діяча Миколи Жулинського, яка містить багатий етнографічний матеріал, а також цінну збірку рідкісної україніки. Однією з найцінніших колекцій Музею є зібрання стародруків та рідкісних книг.
Цей експозиційний розділ перебуває в постійному комплектуванні. Острозька академія, розпочинаючи формування власної книгозбірні старовинних книг, не мала жодного подібного видання. Тому не дивно, що сформована нині колекція стародруків є гордістю університету. Завдяки підтримці ректорату було заплановано створення колекції стародруків як окремого розділу Музею, а не бібліотеки. Поповнення фондів Музею НаУОА – це, в основному, подарунки від небайдужих людей. Так, значну кількість стародруків для університету подарував колекціонер з Луцька Іван Петрович Кардаш, іменем якого сьогодні названа колекція. Серед дарувальників варто також згадати почесних професорів НаУОА Миколу Жулинського та Тадеуша Кшонстка, співробітників, викладачів та випускників університету. За короткий час вдалося зібрати понад 100 стародруків, а також велику кількість рідкісних книг, багатотомних та енциклопедичних видань середини ХІХ – поч. ХХ ст.
Колекція стародруків та рідкісних книг складається з кількох тематичних блоків, які відтворюють історію українського книгодрукування. В основі зібрання – кириличні друки найбільших українських видавничих центрів XVII-XVIII ст.: Львова, Києва та Почаєва. В колекції присутні і зарубіжні видання, які представлені в окремому тематичному розділі.